Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kavalír King Charles španěl

Toužíte po psíkovi ani malém, ani velkém, který uběhne 30km, nebo si bude celé odpoledne hrát s dětmi, po pejskovi elegantním, ale bez vysokých nároků na úpravu srsti?

Je to jednoduché! Pořiďte si psíka plemene Kavalír King Charles španěl, zkráceně zvaného kavalír.

Není velký, je odvážný a nesmírně ušlechtilý. Menší vzrůst ho přímo předurčuje do městských bytů a jeho živost, nebojácnost a přítulnost pak splní požadavky všech generací. S dětmi skotačí a dovádí dlouhé hodiny v přírodě, v létě bude s nimi plavat, v zimě běhat za sáňkami. S důchodcem se bude ukázněně procházet v městském parku. Doma dokáže odpočívat na gauči téměř bez hnutí. Nebude v bytě nic ničit, netrhá záclony, nestahuje ubrusy, neštěká za dveřmi. Štěkat ale umí, i když tohoto umění používá zcela výjimečně. Každého příchozího uvítá s láskou v očích a něhou v srdci.

Přiměřeně krátké tělo na vyšších nožkách s pěkně modelovanou hlavou, kratší čenichovou partií, která zase není tak moc krátká, prostě jen tak, aby se mu dýchalo bez potíží i ve vysokém cvalu, to jsou příznaky kavalírka.

Jeho dlouhá srst se snadno udržuje v čistotě, nemusí se trimovat ani jinak upravovat u drahého psího kadeřníka, na úpravu srsti stačí sám majitel. Kavalír je obdařen poměrně dobrým zdravím, takže veterinárního lékaře zná většinou jen z očkování a nutných prohlídek před výstavami. Jeho inteligence a přizpůsobivost je obrovská. Občas plní příkazy jen proto, aby udělal svému pánovi radost.  Jeho problémem bývá nezřízená žravost. Kavalíři byli jako idelání splečníci uznáváni již v 16. století.

 

Popis jednotlivých barev:

1. BLACK AND TAN

je kovově lesklý, černý pes s výrazným ohnivým pálením nad očima, na tvářích a vnitřní straně uší. Přední nohy jsou také ohnivě zbarveny, rovněž tak je toto pálení umístěno i pod ocáskem. Ideálně je černá barva na čumáčku umístěna okolo očí a na hřbetě nosu, kde je okolo nosní houby uzavřena ohnivým kroužkem. Pálení na zadních nohou jde až ke slabinám. Černá barva je výrazně lesklá, její zabarvení je až do modra, tzv. havraní čerň.

Nejčastěji vyskytující se barevnou vadou je bílé znakování na prsou, ojediněle na nose, či čele. Mramorování ohnivého pálení černou barvou je také nežádoucí. Nepřípustný je celý černý pes, který nemá žádné pálení. Ztráta některého ohnivého znaku, či bílé znakování nejsou ovšem na překážku pro chovnost psa.

 

 

2. BLENHEIM - BH

Bílo-červené zbarvení je nejrozšířenější a nejoblíbenější barevnou varietou. Na perlově bílém podkladě jsou rovnoměrně rozmístěny červené plotny. Na hlavě je dostatečně široká bílá lysinka s kosočtverečným červeným znakem - tzv. korunkou, kterou se ovšem nemůže pochlubit každý jedinec. Bílý čenich, prostý pih, bílé nohy, bohatá náprsenka a vlající praporec na ocase, tmavé oči a sytá černá barva nosní houby, by měla korunovat toto dílo chovatelů.

Nejčastější nedostatek ve vybarvení je hojné pihování, světlejší oko a nosní houba. Světlá barva kaštanové, slité kaštanové plotny, posunutá maska na hlavě nebo oko, které není zasazeno v kaštanové skvrně, jsou další barevné vady. Předepsaná dlouhá, hedvábná a splývající srst již bývá vidět celkem často. Tato barevná varieta trpí někdy chybějícími ušními závěsy, které jsou nápadně krátké.

 

 

 

3. RUBY - RU

je jednotně zbarvený pes, kdy ideální barvou je temně maagonová. Nejčatějším barevným nedostatkem je bílé znakování umístěné nejvíce na hrudi, nosu či hlavě. Ojediněle se vyskytuje i na konci ocásku nebo je možné nalézt pár bílých chlupů na spodní straně tlapky. Tato barevná varieta má zvýšenou citlivost k bílému znakování, v podstatě se dá říci, že není vrh rubínů, kde by se nevyskytl nějaký, alespoň miniaturní bílý flíček (pochopitelně při vrhu alespoň tří štěňat). Kromě bílého znakování je nežádoucí pískové zbarvení srsti, ale naše odchovy nejsou tímto nedostatkem tolik postiženy, jako chovy zahraniční. Světlé oko a nosní houba je "specialistkou" našich odchovů a také srsrti nebývá často nazbyt. Další slabostí bývá výrazně krátké ucho bez bohatého osrstění i při jinak hojné dlouhé srsti. Problémem těchto "zrzků" je někdy jejich povaha. Jsou velice temperamentní, někdy až přespříliš a ukáznit je do přijatelné podoby je někdy obtížné.

 

detailní fotografie4. TRICOLOR - TR

zvaný též Princ Charles, je považován za nejefektnější barevnou varietu, sice nejvíce barevně problémovou, ale za to oblíbenou. Sladit všechny tři standardní barvy tak, aby byly umístěny na správném místě a v požadované kvalitě, není nijak snadné. Pes má mít rovnoměrně rozloženou černou a bílou, kdy se počítá rozložení těchto barev jen na zádech ale bere se v úvahu celé tělo. Bílá musí být na čumáčku a nohou. Pak následuje umístění ohnivého pálení, kdy znaky mají být nad očima, na tvářích, vnitřní straně uší, vnitřní straně nohovu a pod ocáskem. Navíc musí mít pes dostatečně širokou bílou lysinku na čele. 


 

sp_a0921.jpg


 

 

 Další obrázky kavalírků:

 

sp_a0919.jpg

  

                                             sp_a0923.jpg

 

sp_a0927.jpg

 

sp_a0926.jpg

 

sp_a0920.jpg

 

kavalir-5-ano-igallery-image0000135_igallery_image0000001--640x480--logo--server-haficicz.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 56392
Měsíc: 1150
Den: 41